Bassanot nem szeretném bemutatni, rengeteg info van fenn neten helyleírással, webcammel, meteoval, stb. Európa egyik legmegbízhatóbb, kiváló mikroklímájú helyéről van szó, amit kora tavasszal vagy főnös időben sáskákként lepnek el az ernyősök. A Po síkság után gyakorlatilag itt kezdődik az Alpok. Itt egy (nyári) áttekintő fotó a fő starthelyekről és terepről:
Nem is tudom, hogy hol kezdjem a beszámolót... Hosszú lesz :) Megint rengeteget tanultam, és extra sokat agyaltam a tapasztalatok kiértékelésén is, ezeket a cikk végén külön össze is szedtem. Nagyon sokat segített, hogy van xcontest, meg lehet utólag nézni mások repülését is, nem csak a saját emlékeire hagyatkozhat az ember. Mielőtt még belekezdek disclaimer: a fotók nem az enyémek, xcontestről vadásztam össze őket. Ha Csabi visszaadja a sisakkamerát, amit idén vettünk lesznek videók is!
Március 12-15 voltunk repülni, végülis a Tasi (Airborne) féle különítménnyel mentem, mivel nem volt más vállalkozó. Nagyon jó, technikás, változatos időjárásunk volt de erről írok majd később is. Évadnyitónak kiváló volt, mielőtt megkezdődik az igazi tavasz az Alpokban.
Március 11-i meteogramm, ami azért vállalható 4 napot mutatott:
Találós kérdés: ki-mit olvas ki ebből? Érdemes előre elgondolkozni, megfejtés a napleírásokban..
2010.03.12. Lijak
Kifele megálltunk Lijakban, Szlovéniában. (BTW Szlovénián keresztül mentünk, gyorsabb, mint Ausztrián át). Az idő az előrejelzésnek megfelelően felhős enyhe délies széllel, ülünk is vagy egy órát a starthelyen.
Sárkányos verseny van helyben, szerencsére gyorsan elhúznak s nem kell együtt repülni. Jó kis edzés a repülés, az elején sok girhelés (csapat többi tagja ki is koppan), majd bejavul az idő, olyan tavaszias. Alacsony az alap és hamar szétesnek a termikek, de azért nyomok helyben egy mini távot, csak későn indulok el. Sajnos menni kell tovább Bassanoba a szállásra, ezért korai leszállás (még 1-2 óra benne lett volna a napba simán). Megint orbitál magasan érek be a starthelyre (1000m), lespirálozok vagy 800m-t két fázisban, elég fárasztó, fejem is megfájdul picit.
2010.03.13. Bassano
Reggel kék égre ébredtünk, némileg szmötyis a levegő, de bíztató.. Az meg főleg, hogy 10:30 körül páran már megmaradnak nivóban.. Kiadós reggeli (ajánlom; sárkányos leszállónál lévő hotelben, 6 euro de fullos) után felmentünk és vártunk. Egyrészt egész Európa ott volt a starthelyen másrészt jó magyar szokás szerint gondoltuk megvárjuk a tutit. Hihehettünk volna a forecastnak (már írtam egyszer: felhőalap = (hőmérséklet - harmatpont) * 120m), nagyon alacsony volt a felhőalap (1100m körül) s mivel az idő azért dolgozott azonnal összeállt minden. (Gyakorlatilag a táv 75%-at teljesen zárt felhőzet alatt repültem.)
A nagy truváj a dologban most is az volt, hogy végig közösen repültünk a többi ernyővel, amiből egyrészt sokat tanulhat az ember, ha figyel (mi-hol működik, ki-merre-miért megy, stb.) másrészt csak könnyebb így repülni, hogy megfestik a levegőt a többiek.
Ha hamarabb sikerül elindulni lehett volna tovább tolni kelet felé (mint ahogy ezt mások meg is tették), de én 'nagy' völgynél inkább visszafordultam, mert kezdett begyengülni az idő.
Nyugatnak kb. jól mentem, de a costa lungan (keleti starthely) és a Brenta völgyben elbohóckodtam 10-15 percet, s így se értem át számottevően magasabban mint a többiek.
Innen tovább kb. ok, nagy variálásra nem is volt lehetőség, a legnyugatibb ponttól a többiek tovább mentek még 500m-t vagy max 1km-t, de alacsonyra is kerültek cserébe. Aki túl sokáig/túl későn jött ide le is szállt (lásd a triton). A táv ez az utolsó része volt a legtrükkösebb egyébként, egyrészt a tekergés-taktikázás a nyugati fennsíkon full zárt felhőzet alatt, majd a Brenta völgy újboli átütéso (lájtos) oldal-szembe szélben.
A nagy lehetőség persze az lett volna, hogy a keleti starthelyről nem csak bohóckodni megyek, hanem megcélzom a FAI háromszöget és kisiklok a síkságba amíg adja, utána meg vissza a leszálló. Sőt, alacsonyan kell visszaindulni, max leszállók útközben, de ha találok emelést akkor a háromszöget már nem tudom tágítani.
Ezek fontos tanulságok, ha az ember a teljesítményre meg a pontokra/kilóméterekre utazik. Most nem erre fókuszáltam hanem "csak" élvezni akartan a repülést, s a leszállóban engem váró sört, ez be is jött :)
2010.03.14. Bassano
A légtömeg nem nagyon változott Bassano felett, ugyanaz a dunsztos levegő fogadott minket a starthelyen, az egyetlen markáns változás az anticiklon közeledte és az ezzel járó erős inverzió. A keleti starthelyről indultunk, ahonnan szerintem nem nagyon érdemes startolni, csak max reggel 1030-ig vagy ha ráfúj a szél.
Az idő később indult és a nagy nyomás megtette a hatását a termikekre is: jobban rázott mint emelet. Ehhez hozzájött valószínűleg az is, hogy fújt felettünk az északi szél, de ilyen alcsony alappal (1200 körül) direktben nem éreztünk belőle sokat. Én nem néztem ki sokat a napból meg nagyon fogni kellett a cájgot ezért nem is erőltettem, de láthatóan lehetett volna (az viszont nem látszik az xcontestből, hogy hányan rohadtak le aznap..). Azt mondják később bejavult.
A nagy völgy széléig mentem, de kínszenvedés volt. Visszafele alacsonyra is kerültem, de végülis 600-ról sikerül visszatekertem a starthely fölé. Nem találtam visszaszállásra igazán szimpatikus helyet, ezért inkább irány a leszálló meg egy sör, előtte még egy kis játék a síkság termikeiben.
Kinn volt a Swing és lehetett ernyőket próbálni, ez az új 2-es / EN C gépük, az Astral 6
A nap (és az út) egyik legcsodálotosabb élménye a délutáni repülés volt; imádok a nyugisabb kisimultabb időben is repülni, termikelni, sokkal több ideje és módja van az embernek ilyenkor a környezet befogadására.. Tekerni az esti gyenge termikeket, együtt repülni a helyi ragadozó madarakkal és alpesi varjakkal, lekövetni a hegy vonalát, és gyakorlatilag utolsóként leszállni.. csodálatos élmény.
2010.03.15. Bassano
Csak ezért az egy napért megérte kimenni.. Az egyetlen dolog, ami beárnyékolja az, hogy 3-kor már a leszállóban hajtottunk, mivel a csoport indult haza.
Drasztikusan megváltozott az idő reggelre, az északi szél kipucolt mindent és mélykék égbolt fogadott minket, keleten meg először cirrus aztán elszórva néhány lenticularis felhő jelent meg.
Nagyon érdekes volt az idő, hiszen két teljesen különböző légtömeg, áramlás között voltunk: a síkság alapvetően dunsztosabb levegője alacsonyabb alappal és a hegy felett-mögött meg az északi szél által is kipucolt, hideg, tiszta levegő, nagyon magas alappal. A kettő között konvergencia volt, ezt sikerült is a Brenta völgyben megtapasztalni :)
Igazából eltaktikáztam az egész napot, ami a még mindig késői starttal kezdődött, utána meg elsősorban ennek köszönhető, hogy nem követtem elég jól az időjárás változását, és nem használtam ki a különböző időben, különböző magasságokon fújó szelet. Az inverziókkal (mert több is volt) is jobban képbe kellett volna lenni. Az első tanulság az volt, hogy túl hamar, túl magasra tekertem ki :) Dél körül 2000m-en még befújt a kb 20kmh-s északi szél, amit csak később a hegyvidéken beinduló termikek fogtak vissza picit. A gerinc (inverzió) alatt viszont D-DNY fújt.. Aminek az eredménye az lett, hogy kitekerve az orbitból végignéztem a hegy felé állva ahogy szépen halad a boly előre alattam. BTW fenn nem volt olyan hideg, 0 fok környékén lehetett. Az idő mondanom sem kell elég sportos volt, nem is nyomogattam annyit a gázt, de így is bezsebeltem az első kigyorsított csukásomat meg tucatnyi féloldal kezdeményt amit keményen meg kellett fogni. Miután majdnem beletekertem valakibe mivel nem látta hogy a +1,5 helyett a +5-ös magban fordulok elindultunk páran (az okosabbak ekkor fordultak vissza :) a távoli Valdobiande felé. Utóbbi - és főleg a töketlenkedés, hogy menjünk-nemenjünk-forduljunkvissza-mégse - és most az inverzió alatt fújó kemény DNY-al kellett küzdeni.. Necces volt, pár ernyő majdnem leszállt a kifutó gerincre. Innen visszafele nem kaptam el a ritmust, az erős lifteket nem értem el meg buborékos is volt az idő, ezért gerinc alatt küzdöttem előre. Sőt, mivel meguntam a turbót meg a buborékokban sodródást kiutaztam a gerinc előtt lévő felhők alá és azokat lekövetve mentem nyugatnak.. végig szembeszélben. Ahogy a nap során végig, most is rossz helyen voltam. :P Hátul a gerinc felett 5-600m-rel magasabban, a tracklogok szerint kisebb szélben lehetett menni. A Brenta völgy konvergenciában való átrepülése azért jó húzás volt, csak lassú. Innen részemről kb vége volt a napnak mert már menni kellett leszálni. Az igazi mágusok elmentek még teljesen nyugatra, utána kitekertek orbitba, északias hátszélben utaztak amíg be nem süllyedtek az inverzió alá, ott megint hátszélbe fordultak vissza a starthely felé :) lásd tracklog. Van akinek (igaz nem tudom hogyan) sikerült 3000-ig emelkednie, onnan azért elég jó a kilátás már.
Összefoglalásul nagyon szuper és tapasztalatokban gazdag 4 napot töltöttünk itt el. Lentebb külön összeszedtem a fejlesztendő pontokat magamnak, de előtte szeretnék még egy meteorológiai témáról beszélni. Újra tudatosult bennem, hogy miért fontos tudni, hogy hol-merre van a ciklon és anticiklon és merre mozog: ez határozza meg a légtömeget, amiben repülni fogunk. Ahogy a lenti panorámafotón és a leírásból is kontrasztosan látszik: a jó repüléshez kritikus, hogy tudjuk hol, milyen a levegő összetétele, és ez milyen következményeket jelent a repülő ember számára.
Ezen a panormafotón látszik a légtömegek közti különbség - bele is lehet nagyítani.
Tanulságok
Jó pontok:
- biztonságosan repültem, nem vállaltam be hülyeséget, mindig volt elérhető leszálló, stb.
- nem volt se parás startom, se parás leszállásom
- jól fel voltam öltözve, a fűtőzacsi a kesztyűben is király volt, nem fáztam
- jól kezeltem az ernyőt
- nem rohadtam le egyszer se, levegőben tudtam maradni nehezebb helyzetekben is
- a felhőzet, leárnyékolás hatását nagyon jól megsaccoltam
- sokat és nagyjából ésszel használtam a gyorsítót
- működött a közös repülés más ernyőkkel (termikelés-bolyozás)
- végre egyben van a felszerelésem minden jó, be van állítva, tudom használni, stb.
Semleges:
- jó időben kell a ballaszt, gyorsabb és kényelmesebb is a repülés (nem kell nyitogatni az ernyőt)
- siklás vonalát jól meg kell választani.. (evvel gond igazából nem volt, persze javítani lehetett volna még rajta)
- a környezetetet, a többi ernyőt még jobban kell figyelni. Gyorsan kiválasztani azokat, akikről érdemes tudni, hogy pontosan mit-miért csinálnak, érdemes őket követni
- lehetne előrébb hozni a startidőpontot.. Nem kell megvárni a tuti, amint egy-két ernyő már nivó környékén vagy a felett tartósan megmarad lehet startolni..
Rossz pontok:
- az időjárást és változását jobban kihasználni, figyelni
- a szelet és változásait (térben, időben) felhasználni a hatékonyabb, gyorsabb repülés érdekében
- erősebb 'vonalakra', termikekre helyezkedni.. (pl. utolsó nap kinti felhők vs. gerinc..)
- magasabban erősebbek a termikek, ergo siklani is nagyobbakat lehet!
- bolyozás: megéri a bollyal maradni! Ha mennek menni kell, különben könnyen lemarad az ember. Együtt nagyságrendileg könnyebb a repülés túlélés.
- jó bollyal kell menni, mert azok haladnak gyorsan..
- túl gyenge termikekbe is beletekerek, amikkel igazából nem lehet emelkedni csak enyhén süllyedni vagy max nullázni..
- nem kell gyenge termikeket tekerni, mert nem nyer vele annyit az ember (hacsak nem muszáj..)
- nem kell a termiket a végéig tekerni ha láthatóan működik az idő
- túl magasan érek be a starthelyre, végsiklani kell (GPS!), így csak macera magam leküzdése a földre
- ha jó a nap akkor a végsikláson is lesz emelés.. (csak ha van leszálló is ;) Ha nem, akkor meg max gyalogolok egyet..
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése