
Egyszerűen hátborzongató érzés ezekkel a hatalmas (2,5 méteres szárnyfesztávú!) madarakkal együtt tekerni. Más, főleg ragadozó madarakkal szemben akár 4-5 méter közelre engednek és nem unnak meg vagy zavarnak el öt perc után. Kívánom, hogy mindenki átélje ezt egyszer mert fantasztikus! Soha nem fogod elfelejteni..

BZS a Pireneusokban találkozott velük amiről a blogjában is írt, Attila meg már nem tudja de a fentiekkel szemben saját fotóval büszkélkedhet.
Sokat kerestem egy jó videót, de megérte. Az alábbi egy rövid dokumentumfilm, a felvételek nagyrészt tandemről készültek (1:15-nél szállnak fel), nálam az ernyős videók között is a top 10-ben van:
Flying with Vultures from Rocketboom on Vimeo.
Először azt terveztem, hogy ennyi lesz a bejegyzés és kész, de kiderült, hogy relative sokan nem repültek még Szlovéniában a Soca völgyében, vagy nem jutottak még fel a Krnhöz. Tessék pótolni, mert gyönyörű a vidék, közel van hozzánk, nincsen igazi völgyszél, barátságosak a szlovénok és jó a pisztráng.Starthelyleírás van bőven és jó eséllyel a Tolmin feletti Kobaláról startolsz, ezért én csak az út további szakaszára fogok koncentrálni. Mintaként a szeptemberi repülésem szolgált, aminek az érdekessége, hogy 1800-1900 között volt a felhőalap, így az egész Krn (2200) és a gerinc nagy része is felhőben volt. Ez a folyamatosan erősödő keleti széllel együtt egy teljesen átlagos(an jó) napot adott. Tanulság, hogy ilyen napon is be lehet bemenni a Krnhöz, hogy lepacsizzon az ember a keselyűkkel.

Eddig kb. 40 órát repültem a völgyben és ezeken a helyeken szinte mindig volt tekerhető termik, ezért bátran beállíthatjátok akár GPS-be is (pontok letölthető innen).
Miután kitekertünk a Kobalán induljunk el a “Kétpupú” felé. Ennek az elején szokott lenni termik (DS1113, ES1113), de ha nem találunk semmit viszont a gerinc felett vagyunk érdemes továbbmenni, mert a végén szinte mindig jól ki lehet tekerni (CE2126, ES1171 vagy picit tovább a lefutó gerinc tetején). Itt feltétlenül tankoljunk maximum magasságot és úgy induljunk el befele a Krn teknő keleti lefutó gerince mentén:

Két dologra érdemes figyelni a Krn megközelítésekor / teknő feletti átrepülésekor:
- az első figyeljünk a felhőalap közelségére, főleg ha északias komponense is van a magassági szélnek a Krn és a teknő nagy része felett felhők fognak ülni amik hol csak tartogatnak hol meg bikán emelnek.
- a másik a siklópálya a szél viszonylatában; pl. ha nyugatias a szél és a nyugati lefutó gerinc alá érünk be a lee oldal könyörtelenül le fog mosni minket. Ilyen esetben is biztonságosabb a teknőt nagy ívben kerülve a Krn gerinc alatt közvetlenül menni. Nem csak sokkal szebb ez, hanem általában tart annyit, hogy csak siklásban is beadja a túlsó oldal.

Ha valamiért nincsenek itt, vagy csak kigyönyörködtük magunkat a Krnben (tessék benézni mögé is! van egy álomszép tengerszem a Krn mögötti holdbéli tájon) érdemes továbbmenni:

Zárásként egy kedvcsináló video ami pont a 2006-os magyar XC Openen készült, tele nagyon jó kis ‘timelapse’ felvételekkel.